Blog
Coca Cola

Čo sa udeje vo vašom tele v priebehu hodiny od vypitia Coca Coly?

Chcete byť zdraví? Pitie sladených bublinkových nápojov je pre vaše zdravie zlé z viacerých dôvodov a dokonca ani veda nevie vymenovať všetky možné dôsledky. Tu je uvedené to, čo sa stane, keď na vaše telo zaútočíte s Coca Colou: v priebehu prvých 10 minút sa do vášho tela dostane 10 čajových lyžičiek cukru. To samo o sebe predstavuje 100% odporúčanej dennej dávky cukru a jediný dôvod prečo nezvraciate z toľkej sladoty je ten, že kyselina fosforečná ako ďalšia zložka koly, túto sladkosť potlačí.

V priebehu 20 minút hladina vášho krvného cukru prudko stúpne a následne pečeň, ako odpoveď na vylúčenie masy inzulínu pankreasom, začne toto ohromné množstvo cukru premieňať na tuk. V priebehu 40 minút je dokončená absorpcia kofeínu, vaše očné zreničky sa rozšíria, krvný tlak stúpne a pečeň pumpuje viac cukru do krvného obehu. Okolo 45. minúty vaše telo zvýši produkciu dopamínu, ktorý stimuluje nervové receptory v mozgu, mimochodom fyziologicky identická odozva ako u heroínu. Po 60 minútach dospejete k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi.

Koľko sladených bublinkových nápojov ste dnes vypili? A čo vaše deti? V roku 2005 bol biely chlieb, ktorý dovtedy predstavoval najväčší zdroj kalórií v strave Američanov, prekonaný práve sladenými bublinkovými nealkoholickými nápojmi.

Priemerný Američan vypije za rok viac ako 200 litrov sladených nápojov. Takže pred tým, než siahnete po ďalšej fľaši alebo plechovke takéhoto nápoja, prosím majte na pamäti, že každé jedno 3 dcl balenie obsahuje približne 10 čajových lyžičiek cukru, respektíve 150 kalórií, 30 až 50 mg kofeínu a tiež je napumpované umelými farbivami a sulfátmi. Nespomínajúc fakt, že je to váš najväčší zdroj nebezpečného vysokofruktózového sirupu, vyrobeného prevažne z modifikovanej kukurice. Pozrime sa trocha bližšie na niektoré ďalšie hlavné zložky takýchto nápojov:

Kyselina fosforečná: Tá môže nabúravať schopnosť tela využívať vápnik vyúsťujúc k osteoporóze a zmäkčovaniu zubov a kostí.

Cukor: Je dokázané, že cukor zvyšuje hladiny inzulínu, čo môže viesť k vysokému krvnému tlaku, vysokému cholesterolu, chorobám srdca, cukrovke, priberaniu, predčasnému starnutiu a mnohým ďalším negatívnym dôsledkom. Väčšina sladených nápojov obsahuje vyše 100% odporúčanej dennej dávky cukru. Cukor je natoľko škodlivý pre vaše zdravie v tak veľa smeroch, že existujú dokonca zoznamy obsahujúce jeho vyše 100 možných následkov.

Aspartám (E951): Táto chemikália sa používa ako náhrada cukru v tzv. diétnych nápojoch. Je zaznamenaných 92 možných negatívnych následkov dávaných do súvislostí s konzumovaním aspartámu, zahrňujúc mozgové nádory, pôrodné defekty, cukrovku, psychické poruchy a epileptické záchvaty.

Kofeín: nápoje s obsahom kofeínu môžu zapríčiňovať nervozitu, chvenie, nespavosť, vysoký krvný tlak, nepravidelný srdcový tep, zvýšený cholesterol, vyplavovanie minerálov a vitamínov, hrčky na prsiach a pôrodné defekty.

Voda z vodovodu: aj napriek častým tvrdeniam príslušných štátnych orgánov o nezávadnosti vody z vodovodu sa odporúča ju nepiť, pretože môže obsahovať množstvo chemikálií, vrátane chlóru, trihalometánov, olova, kadmia a množstva organických nečistôt (polychlórované bifenyly a podobne).

Je jasné, že nadmerná konzumácia sladených nealkoholických nápojov je jedným z hlavných dôvodov stupňovania celosvetovej epidémie obezity. Jedna nezávislá štúdia publikovaná v britskom denníku medicíny The Lacent demonštrovala silnú väzbu medzi konzumáciou sladených nápojov a detskou obezitou. Zistilo sa, že 12 ročné deti, ktoré pravidelne tieto nápoje pili, mali oveľa väčší výskyt obezity ako deti, ktoré ich nepili. V skutočnosti vypitie len jedného sladeného nápoja denne počas takmer dva roky trvajúceho výskumu zvyšoval riziko obezity o 60%. Tuto sa žiada zvýrazniť, že sa jedná o obezitu charakterizovanú ako nadmieru vysoká nadváha, čiže už chorobný stav, nie obyčajná nadváha. Ešte pre názornosť uvedieme ďalší fakt – jeden nápoj sladeného nápoja denne môže k celkovej váhe počas jedného roka pridať až 8 kilogramov.

Zopár štatistických údajov týkajúcich sa rizík sladených nápojov: Jeden nápoj denne zvyšuje riziko cukrovky o 85%.

Ich konzumenti sa vystavujú zvýšenému riziku rakoviny. Zdravotný limit pre výskyt benzénu vo vode je 5 molekúl benzénu na 1 milión molekúl vody (tzv. 5 ppm). Pri analýzach sladených nápojov sa v niektorých z nich zistili koncentrácie až 79 ppm a z vyše 100 testovaných značiek väčšina obsahovala aspoň nejaké množstvo benzénu.

Ukázalo sa že tieto nápoje majú tendenciu poškodzovať DNA. Hlavným vinníkom je tu benzoan sodný, bežne pridávaná konzervačná látka, ktorý má schopnosť deaktivovať vitálne úseky DNA. To môže eventuálne viesť k takým pohromám ako cirhóza pečene alebo Parkinsonova choroba.

Ak v súčasnosti pijete sladené bublinkové nápoje, tak skoncovanie s nimi je jednoduchý spôsob ako si zlepšiť svoje zdravie. Čistá voda je oveľa lepšia voľba. Alebo ak sa ich neviete vzdať úplne, tak skúste piť aspoň bublinkové minerálky prichutené čerstvou citrónovou alebo limetkovou šťavou. Neexistuje vôbec žiadny dôvod na to, aby tieto nápoje pili deti. Bez výhovoriek. Vylúčenie sladených nápojov z pitného režimu je jedným z najdôležitejších faktorov ako sa vysporiadať so zdravotnými problémami, ktorými trpíte vy alebo vaše deti.

Ak trpíte závislosťou (a vedzte, že cukor vyvoláva väčšiu závislosť ako kokaín), podobne ako si fajčiari odvykajú od cigarety mali by ste v sebe nájsť dosť pevnej vôle na jej prekonanie.

---------------------------------------------------------------------------
Preklad: Bádateľ
Zdroj: webový portál Prison Planet, www.prisonplanet.com
Link na originálny článok: What Happens to Your Body Within an Hour of Drinking a Coke

14.01.2012 00:00
Vyhľadávanie:
Prihlásenie:
Táto stránka je stránkou nezávislého distribútora. Stránka používa materiály z oficiálnej webovej stránky Coral Club
Powered by: Ultracode CMS