Magnézium, čiže horčík, je minerálna látka, ktorá je pre ľudský organizmus veľmi potrebná a dôležitá. Človek by mal denne prijať okolo 300 mg magnézia. Od tejto látky totiž závisí viac ako tristo chemických reakcií v organizme. Je nenahraditeľný pre niektoré bunky a iniciuje činnosť enzýmov. Potrebujú ho všetky svaly, ktoré pracujú v režime naťahovania a zmršťovania. Spoločne s vápnikom pôsobí pri regulácii srdcového tepu. Pomáha udržiavať v dobrom stave zuby a kosti. Magnézium pomáha organizmu zotaviť sa pri strese, únave a vyčerpanosti, zlepšuje schopnosť sústrediť sa a prispieva k osvieženiu. Potrebné množstvo by mal človek dostávať predovšetkým v potrave.
Najbohatšie zdroje: pšeničné klíčky a otruby, ovsené vločky, sušené pivovarské kvasnice, mak, kakao, fazuľa, hrach, šošovica, suchá fazuľa, sója, pistácie, orechy kešu, mandle, para orechy, arašidy, proso, syry šípky.
V menšej miere: celozrnná pšeničná múka, celozrnná ryža, krúpy, lieskové orechy, vlašské orechy, kukurica, špenát, pažítka, petržlen kapusta, čučoriedky, maliny, figy, banány, datle, slivky.
Obsah magnézia na 100 g
- Otruby 520 mg
- Pšeničné klíčky 300 mg
- Ovsené vločky 300 mg
- Proso 162 mg
- Suchá fazuľa 170 mg
- Cícer 160 mg
- Ryža, jačmeň 90 - 110 mg
- Suchý hrach, šošovica 80 - 110 mg
- Sójové bôby 65 mg
- Špenát 59 mg
- Kaleráb a kukurica 47 mg
- Banán 42 mg
- Pšenica 32 - 47 mg
- Černice 30 mg
- Jačmenné krúpy 20 mg